PayCore 101 – Çalışanlarımız ile Görüşmeler

by Rudi Babayi

Serimizin ikinci kısmında, Siber Güvenlik Uzmanımız Rudi Miran Babayi ile PayCore’da ilk 2 ayı değerlendirdik. Keyifli okumalar.

İşe giriş sürecinden kısaca bahsedebilir misin?

Öncelikle ilk görüşmemin planlanmasından teklif sürecine kadar şeffaf ve bilgilendirici bir süreç oldu.

Davet mailinden, resmi sürecin başlatılması mailine kadar özenle iletişim sağlandı.

Kurulan diyalogların tümünde, kurumun beklentilerinin yanı sıra adayın vizyon ve katabileceklerine odaklanılması, bu sürecin karşılıklı olduğunun hissettirilmesi ve samimi yaklaşım güven vericiydi.

İlk iş gününün stresli ve heyecanlı olduğunun farkındayız Bunu yönetmen için sana destek olabildik mi? Nasıl geçti ilk günler?

İlk gün çok heyecanlıydım Çalışma ortamının çalışanların ihtiyacına göre düzenlenmiş olması ve kişisel ihtiyaçların düşünülmesi, çalışanlara verilen değerin önemini görmemi sağladı.

Bilgisayarımı ilk açtığımda İK biriminden gelen “Hoş geldiniz” maili ve şirket genelinde yayınlanan fotoğraflı kısa özgeçmişim sayesinde yabancı hissiyatı ortadan kalmış oldu ve bu durum diğer çalışanlarla ilk iletişim noktasında rahatlatıcıydı.

Departman yöneticim ve birlikte çalışacağımız ekiplerin güler yüzlü yaklaşımı ile kısa sürede diyaloglarımızı pekiştirdik.

İnsan Kaynakları departmanından “Buddy” atanması sosyal oryantasyon açısından çok fayda sağladı.

En önemlisi adıma fidan dikilmesi muhteşem bir hediyeydi, sosyal sorumluluk bilinci olan bir kuruma dahil olmak mutluluk verici.

Tüm oryantasyon ve eğitim süreçlerini online olarak tamamladın. Avantajları ve dezavantajlarından bahsedebilir misin?

Aslında online ve fiziksel olarak yapılan görüşme neticelerinde bir farklılık yok, algı açısından bir farklılık olabilir mi diye kendime soruyordum fakat ilk gün böyle olmadığını gördüm.

PayCore Oryantasyon eğitimi adı altında kurumsal kimliğin anlatılması uyum konusunda süreci hızlandırdı diyebilirim. Şirketin misyon ve vizyonu, organizasyon yapısı, işletme kural ve politikaları, yan hak uygulamaları, tüm prosedür ve özlük hakları konusunda uçtan uca bilgi edinmemi sağladı, mevcut sorularıma ve oluşabilecek sorularıma bir arada cevap bulmak rahatlatıcıydı.

Online eğitimlerin sadece kurumsal kimliği anlatmak dışında, alanında uzman çalışanların anlatımlarıyla hazırlanmış olan mesleki eğitimler sayesinde sektörde kullanılan alt yapıları kısa zamanda gözlemlemeye başladım. Online olmasının en büyük avantajı bu eğitimlere istediğim zaman ulaşabiliyor olmam.

Online eğitimlerin dışında 2.haftanın sonunda oryantasyon sürecinin İK birimi ile birebir değerlendirilmesi ve fikrimin sorulması, süreçlerin hızlı ve kolay ulaşılabilir olmasının yanında samimi bir yaklaşım hissettirdi.

Sunulan eğitimlerin alışma sürecine bulunduğu katkılar dışında, profesyonel hayatına ne gibi katkıları oldu?

Görev aldığım bölüm itibarıyla mesleki yeterlilik ve standartlarımız sürekli değişiyor ve gelişiyor, burada kullanılan uluslararası standarttaki teknolojileri eğitimlerle hem gözlemleme hem de erken zamanda deneyimleme fırsatını yakaladım. Bu durumun bakış açısı ve analiz kabiliyetlerime katkı sağladığını söyleyebilirim.

Pandemi döneminde yeni bir işe başlamak dersek, tecrübe etmiş biri olarak nasıl anlatırsın?

Son dönemde hayatımızı olumsuz etkileyen Covid-19 önlemleri içeriği kapsamında oryantasyon eğitimlerine Pandemi süreci eğitimlerine yer verilmiş olması çalışanın önemsendiği hissiyatını yaratıyor.

Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte CEO ve İK yöneticisi ile yapılan tüm şirketin dahil olduğu ve aynı zamanda sağlıklı ve doğru bilgi aktarımı için toplantıya doktorun dahil edilmesi alınan önlemler ve uyulması gereken kurallar kapsamında aydınlatıcı bilgi içermektedir. Her ne kadar sonrasında kuruma dahil olsam da toplantı kaydının oryantasyona dahil edilmesi PayCore’da pandemi sürecinde şeffaflığı göstermekte.

Ofislerde alınan pandemi kapsamında önlemler kendimi güvende hissettiriyor, her 3 saatte bir dezenfeksiyon sağlanıyor, oturma düzeni sosyal mesafe kurallarına uyumlu, tüm şirkette hijyen kurallarına uyulması ile ilgili uyarı levhaları bulunmakta, maske sağlanıyor ve dönemsel homeoffice çalışma sistemi sayesinde endişe oluşturabilecek faktörler ortadan kaldırılıyor. Ayrıca pandemi sürecinde sorularımız olması durumunda rahatlıkla iletişim sağlamak adına pandemi ekibi bulunmakta.

Firmamızda olmaktan mutlu musun? Son olarak aramıza yeni katılmak isteyen arkadaşlarımıza bir mesajın olur mu?

Geride bıraktığım bu iki aylık süreç gerçekten pozitifti, her adayın mutlaka farklı beklenti ve algısı mevcuttur fakat burada çok rahat olmalarını tavsiye ediyorum kendi düşüncelerini ve hedeflerini paylaşmaktan hiç çekinmesinler. Ben açık bir şekilde sorgulayabilme ve deneyimleme imkanına sahip oldum.

This site is registered on wpml.org as a development site.